22 Kasım 2014 - Cumartesi
SON EKLENENLER
Buradasınız: Anasayfa > OKUL ÖNCESİ ÇALIŞMALARI > ETKİNLİKLER > KUKLALAR > Kukla Çeşitleri ve Çocukların Gelişimine Etkisi
Kukla Çeşitleri ve Çocukların Gelişimine Etkisi

Kukla Çeşitleri ve Çocukların Gelişimine Etkisi

Bu yazımızda kuklalardan bahsedeceğiz. Okul öncesi etkinliklerinde kuklalar önemli bir yer tutar. Çocukları eğlendiren oyuncak türlerinden biridir.

12 tane kukla çeşidi var. Bunlar el kuklası,çomak kukla,eldiven kukla,çorap kuklası,el ve avuç içi kuklası,eklemleri hareket eden kukla,ip kukla,parmak kukla,yüzük kukla,gölge kukla,tahta kaşık kuklası,yürüyen parmak kukla vb.

Kuklalar üzerinde yapılan incelemeler kuklaların yalnızca basit bir eğlence aracı olmadığını, eğlendirirken eğittiğini, yetişkinlerinde kuklalara ilgi duyduklarını, toplulukların duygu ve düşüncelerini dile getirdiği ve çağın sanat anlayışını, kültürel yapısını yansıttığını göstermektedir.

16. yy dan beri  Karagöz adı ile anılan Karagöz ve Hacivat oyunuda kukla oyunlarına güzel bir örnektir.

Kuklalar çocukların gelişimlerinede katkı sağlar. Özellikle yaratıcıklıklarını geliştirir, sosyal ve duygusal  ve dil gelişimlerini de destekler.

Bu yazımızda kursumuzda yaptığımız bir kaç kukla örneğimizi paylaşacağım daha sonraki yazılarımızda kukla yapımından bahsedeceğiz ve diğer örneklerle devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yasal Uyarı:

Bu site bilgilendirme ve eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Sitedeki sağlık ile ilgili bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Çocuk gelişimi ile ilgili bilgiler pedagog kontrolünde uygulanmalıdır. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.

Scroll To Top